Alexandrovo náměstí

Alexandrovo náměstí, které Berlíňané někdy zkráceně nazývají Alex, je s Postdamer Platzem nejznámějším náměstím Berlína. Pojmenováno bylo podle ruského cara Alexandra I. a sloužilo jako dobytčí trh a posléze jako prostor pro výstavy nebo přehlídky. Železniční stanice zde byla postavena v roce 1882 a od té doby je Alex významnou dopravní křižovatkou. V současné době je také nákupním a kulturním centem. V době, kdy byl Berlín rozdělen Zdí, byl Alexanderplatz pulzujícím srdcem Východního Berlína, jemuž v západní části konkurovala především třída Kurfürstendamm.

Ačkoliv byly v roce 1993 zveřejněny plány pro rekonstrukci náměstí, s jejich realizací se nikdy nezačalo. Socialistická architektura tak byla z veliké části zachována. Mezi nejznámější budovy na náměstí patří např. Haus des Lehrers (Dům učitelů), který byl první výškovou budovou Alexanderplatzu a postaven byl v letech 1962 - 1964. Jeho účelem bylo poskytnout prostor pro schůzky pedagogů. Dnes se v něm nachází kancelářské prostory. Mezi další významné budovy patří také stavby architekta Petera Behrense – Berolinahaus a Alexanderhaus, které byly postaveny ke konci 20. let 20. století. Po druhé světové válce byl Berolinahaus využíván jako poštovní dům a taktéž sloužil pro administrativní potřeby čtvrti Mitte. Dnes se v jeho přízemí nachází obchody, restaurace a vchod do metra. Alexanderhaus byl v 50. letech využíván jako obchodní centrum a od 90. let slouží jako sídlo banky Landesbank Berlin.

Nepřehlédnutelnou součástí Alexanderplatzu je i obchodní centrum Alexa s více než 180 obchody.

Slavné Hodiny světa byly postaveny v roce 1969 a ukazují čas v různých městech po celém světě. Korunu Hodin světa tvoří rotující sluneční soustava.

Poblíž se také nachází Červená radnice (Rotes Rathaus), kde má dnes sídlo starosta Berlína, Klaus Wowereit, a berlínský senát. Postavena byla v letech 1861 - 1869, a to ve stylu vrcholné italské renesance. Inspirací pro plán budovy byly architektovi, Hermannu Friedrichu Waesemannovi, radnice v polském městě Toruń a katedrála Notre-Dame de Laon ve Francii.

Na náměstí se také nachází kostel Marienkirche, který jako jeden z mála zažil dobu středověku. Jedná se o druhý nejstarší kostel v Berlíně, hned po Nikolaikirche ve čtvrti Nikolaiviertel. Dnes v něm jsou uschovány umělecké sbírky patřící státu Brandenburg a Berlínu. Nedaleko Červené radnice se nachází Marx-Engels-Forum, které je tvořeno dvěma sochami zmíněných otců socialismu, či Neptunova fontána.

Jak se tam dostanete