Booking.com

Berliner Dom

Pohled na Berliner Dom z okolních ulic Nejen Braniborská brána či Televizní věž jsou symboly Berlína. Berliner Dom je největším kostelem ve městě, a to spolu s farností, která spadá pod Evangelickou církev Braniborska a části Saska. V polovině 18. století byl na přání Fridricha Velikého postaven na místě původního paláce nový barokní kostel, kam se přesunuly i hrobky panovnické dynastie Hohenzollernů. Koncem 19. století prošla budova přestavbou, kdy byly přidány nové dekorativní prvky a kupole byla o několik metrů navýšena. Berliner Dom byl téměř zničen během druhé světové války a trvalo několik dekád, než se jeho rekonstrukce dokončila.

Berliner Dom je možné navštívit za účelem běžné prohlídky, účasti na koncertu nebo na mši.

Otevírací doba:

  • duben-září: PO-SO od 9 do 20 hod., NE od 12 do 20 hod.
  • říjen-březen: PO-SO od 9 do 19 hod., NE od 12 do 19 hod.

Vstupné:

  • 5 euro (snížené vstupené činí 3 euro)
  • je možné využít služeb audio průvodce za 8 euro (snížená cena je za 6 euro)

Více informací najdete na www.berlinerdom.de

Lustgarten

Lustgarten, neboli Zahrada touhy, na níž se nachází Berliner Dom i Stará Galerie, která je součástí muzejního komplexu Museuminsel, sloužila v minulosti k různým účelům. V 16. století ji vládnoucí dynastie Hohenzollernů využívala jako místo pro pěstování exotických plodin a o století později se z ní stala vycházková zahrada. V 19. století byl vytvořen park, jehož hlavní využití spočívalo v konání sešlostí a přehlídek.

Jak se tam dostanete:

  • Autobus: 100, 200 – zastávka Lustgarten (nejlepší možnost)
  • S-bahn: S5, S7, S75, S9 – stanice Hackescher Markt (přejdete most v ulici Bode Strasse a dostanete se k Novému muzeu, které je hned za Lustgarten)