Booking.com

East Side Gallery je muzeum pod širým nebem, které se nachází na pomezí bývalých berlínských čtvrtí Friedrichshain a Kreuzberg (od roku 2001 jsou tyto čtvrti spojeny). Jedná se o jedno z mála míst v městě, kde ještě můžete spatřit zbylé kusy Zdi, jež byla před dvaceti lety zbourána. Jedná se u vůbec největší muzeum pod širým nebem na světě, neboť vystavená Zeď, táhnoucí se podél břehu řeky Spree, je více jak 1.3 kilometry dlouhá. Prvně byla pomalovaná již v roce 1989 umělkyní Christine Mac Lean, jež se zasadila o to, aby se k ní přidali i další umělci. Čas, počasí a znečistění však způsobily, že památka začala časem chátra, a tak prošla v roce 2000 rozsáhlou restaurací.

Dnes jsou zbylé kusy zdi pomalovány až 106 grafikami různého typu od umělců ze všech koutů světa. Většinou se jedná o náměty z historie města nebo dějin Německa. Asi nejznámější grafikou na zbylých kusech zdi je polibek Ericha Honeckera a Leonida Brežněva od Dmitrije Trubela.

Jak se tam dostanete:

 • U-bahn – U1 – stanice Warschauer Strasse
 • S-bahn – S3, S5, S7, S75, S9 – stranice Warschauer Strasse
 • Autobus – 347 – zastávka Warschauer Strasse
 • Tramvaj – M10 – stranice Warchauer Strasse

Více informací na: http://www.eastsidegallery.com/

Otevírací doba a vstupné:

Otevřeno 24 hodin denně. Vstupné je zdarma.

Berlin Wall Documentation Center

Dokumentační centrum Berlínské zdi je jednak národním památníkem dříve rozděleného města a obětem, které ve snaze utéct z Východu na Západ zahynuly, ale i místem, kde se přes léta shromažďují informace spojené s výstavbou a téměř třicetiletou existencí Berlínské zdi. Kromě permanentní výstavy Berlínské zdi zde můžete nahlédnout do digitálních archivů s originálními dokumenty nebo vystoupit na věž, ze které je výhled na poslední kusy Berlínské zdi v jedním původním vzhledu na ulici Bernauer Strasse. Nedaleko tohoto centra se rovněž nachází i Kostel smíření (Church or Reconciliation), kde se každou neděli konají mše věnované osobám, které při snaze o překonání Zdi zahynuly. Dokumentační centrum bych doporučila zejména studentům moderní historie nebo politologie.

Pokud máte veliký zájem o historii Berlínské zdi, doporučuji zapůjčení zvláštního průvodce ve formě GPS, který vás zavede na všechna místa spojená s osudem Berlínské zdi nebo vám na displeji ukáže, jak místo, kde se zrovna nacházíte, vypadalo krátce po výstavbě Zdi v roce 1961, a jak po jejím zbourání. V audio programu vašeho GPS průvodce také můžete slyšet celou řadu dojemných osudů těch, kteří se úspěšně dostali do Západního Berlína, nebo bohužel při svých snahách o překonání Zdi zahynuli.

Jak se tam dostanete

 • U-bahn – U8 – stanice Bernauer Strasse
 • S-bahn – S1, S2 – stanice Nordbahnhof
 • Autobus – 245 – stanice Bernauer Strasse

Otevírací hodiny (Dokumentační centrum)

 • duben/říjen – ÚT-SO od 10 do 18 hodin listopad/březen – ÚT-SO od 10 do 17 hodin

Mše v Kostele smíření

 • ÚT-PÁ – vždy v poledne

Ceny průvodců

 • 30 € pro 10 lidí (a 3 € pro každou další osobu) – nabídka několika druhů průvodců zde: http://www.berliner-mauer-dokumentationszentrum.de/eng/index_dokz.html
 • průvodce si rezervujete dopředu po vyplnění formuláře
 • Audio průvodce GPS – 8 € na 4 hodiny/ 10 € na celý den (studenti mají 3 € slevu)
Více informací najdete na http://www.berliner-mauer-dokumentationszentrum.de/index_e.html.