Booking.com

Checkpoint Charlie je patrně nejznámějším hraničním přechodem Berlína z doby studené války, kde pouze diplomaté, novináři či obyvatelé jiné než německé národnosti měli povolení přejít z jedné části města do druhé, a to ještě se zvláštním povolením. Nejednou se toto místo dostalo na přední stránky novin. Právě zde došlo jen dva měsíce po výstavbě Berlínské zdi k vážnému konfliktu mezi americkým a sovětským sektorem, kdy tanky obou mocností stály jen 200 metrů od sebe, připraveny na skutečnou konfrontaci. Jméno hraničního přechodu je odvozeno od fonetické abecedy NATO, kde písmeno C je třetí v pořadí a Charlie je jeho kódovým slovem.

Dnes se na místě bývalého hraničního přechodu nachází kopie původní tabule s nápisem ve 4 jazycích (angličtina, ruština, francouzština, němčina), který příchozím připomínal, že opouštějí americký sektor a vstupují do sektoru sovětského a naopak. Kopie první strážní budky z roku 1961 a vojáci s vlajkami okupačních jednotek, kteří se s vámi za jedno euro rádi vyfotí, dnes slouží jako jedna z hlavních turistických atrakcí.

Museum Haus am Checkpoint Charlie láká turisty svou rozsáhlou dokumentaristickou sbírkou zaměřující se na osudy osob, které se snažily utéct z Východního do Západního Berlína.

Více informací na: http://www.mauer-museum.com/ (stránky muzea).

Jak se tam dostanete

  • U-bahn – U6 – stanice Kochstrasse Metrobus – M29 – zastávka Kochstrasse

Otevírací doba

  • Checkpoint Charlie – 24 hodin denně
  • Museum Haus am Checkpoint Charlie – denně od 9 do 22 hodin

Vstupné

  • Checkpoint Charlie – vstupné není
  • Museum Haus am Checkpoint Charlie – 12.50 euro (dospělí)/ 9.50 euro (studenti)/5.50 euro (děti do 10 let, do 6 let zdarma), 8.50 euro (skupinka dospělých nad 20 osob), 6.50 euro (školní třídy)