Booking.com

Gerndarmenmarkt je patrně jedním z nejkrásnějších náměstí Berlína. Jeho historie sahá až do 17.století a své jméno nese podle názvu tehdejšího policejního pluku (gens d’armores), který spravoval kasárny, jež se na tomto náměstí nacházely v 18.století.

Toto rozlehlé náměstí, v jehož středu se nachází socha básníka Fridricha Schillera, je dnes proslulá především dvěma katedrálami v barokním stylu – Deuscher Dom a Francösischer Dom. Deutscher Dom byl postaven v letech 1701 až 1708 architektem Martinem Grünbergem. Původně sloužil jako prostý kostel, ale v roce jeho dokončení se stal kongregací luteránské a kalvinistické církve. Neoklasicistní věž s kupolí byla přidána až na konci 18.století architektem Carlem von Gontardem. Od roku 1992 je v Deutscher Domu k vidění výstava o historii a vývoji německé parlamentní demokracie.

Französischer Dom (odkaz: http://www.franzoesischer-dom.de/) byl vybudován v letech 1701 až 1705 a sloužil jako útočiště francouzským hugenotům. Aby měl Gendarmenmarkt symetrický ráz a odlišily se dva postranní kostely od Koncertní haly uprostřed náměstí, byla i této budově přistavěna věž s kupolí, ale ta na rozdíl od té v Deutscher Domu není propojena s kostelem, neboť byla přistavena pouze pro estetické účely. Dnes se zde nachází muzeum hugenotů.

Původní budova divadla, kde se hrály především komedie, byla na začátku 19. století nahrazena neoklasicistní Koncertní halou (Konzerthaus, (http://www.konzerthaus.de/) podle návrhu architekta Karla Friedricha Schinkela a byla postavena na ruinách původního Národního divadla, které však roku 1817 vyhořelo. Dnes je Konzerthaus domovem symfonického orchestru Konzerhausorchester Berlin.

Jak se tam dostanete

  • U-bahn – U6 – stranice Francösische Strasse
  • Autobus – 147 – zastávka Francösische Strasse

Otevírací doba

  • Deutscher Dom – květen/září (denně od 10 do 19 h.), říjen/duben (denně od 10 do 18 h.)
  • Francösischer Dom – ÚT-SO od 12 do 17 h., NE od 11 do 17 h.
  • Konzerthaus – PO-SO od 12 do 19 h., NE od 12 do 16 h. (zákaznické centrum)

Vstupné

  • Deutscher Dom – vstupné zdarma
  • Francösischer Dom – 2 eura (dospělí)/1 euro (snížené)
  • Konzerthaus – liší se podle představení, možnost prohlídky s průvodcem za 3 eura (každou sobotu ve 13 hodin)