Booking.com

Autobusem

Ceny a slevy

Není žádným překvapením, že nejvýhodnější nabídky autobusové dopravy má společnost Student Agency. Ta do Berlína jezdí po trase č. 3 přes saské Drážďany a dále potom přes Magdeburg, Wolfsburg, Hannover, Brémy a Hamburg. Berlín spadá do cenové kategorie D2 a jednosměrná jízdenka stojí 850 Kč. Za obousměrnou jízdenku potom zaplatíte 1450 Kč. Pokud svůj výlet již nějakou dobu plánujete a cestujete v období mezi začátkem září a koncem června (dále se nevztahuje na dny mezi 15.12. a 15.1.), zakupte si jízdenku minimálně o měsíc dopředu a ušetříte až 500 Kč. Tzv. jízdenka Special 30 stojí 550 Kč (jednosměrná) nebo 950 Kč (obousměrná). Nemůže být však stornována, nelze ji kombinovat s dalšími slevami a v případě zakoupení zpáteční jízdenky musí Vaše datum odjezdu následovat maximálně 60 dní po příjezdu do Berlína.

Student Agency nabízí rovněž různé slevy (nejsou však aplikovatelné na jízdenku Special 30): 10% pro mládež do 26 let a seniory nad 60 let, 15% pro držitele karet ISIC a EURO 26 a 50% pro děti do 15 let. Pokud cestujete ve třech až devíti lidech, můžete využít hromadné slevy, která činí 5%. V deseti lidech pak dostanete slevu 10%. Více informací naleznete na webu Studentagency.

Jízdní řád a rezervace

Podle jízdního řádu odjíždí "Žluté autobusy" z pražského nádraží Florenc 5 minut před půlnocí (odjezd z dalších českých měst viz jízdní řád). Do Berlína přijíždí ve 4.30 hod. ráno, a to na autobusovou zastávku Am Funkturm, která je v blízkosti rádiové věže Funkturm. Mimo sezónu odjíždí autobusy z Česka do Berlína ve středu, v pátek a v neděli. Z Berlína do Česka naopak v úterý, v pátek a v neděli. Z Berlína autobus odjíždí 5 minut před půlnocí a do Prahy přijede asi po čtyřech hodinách.

Rezervaci jízdenky můžete provést online zde: http://zluty.cz/online/Booking. Další variantou je, že si ji zakoupíte na vybraných prodejních místech (odkaz: http://www.studentagency.cz/prodejni-mista-102918/czech/).

Autobusová zastávka Am Funkturm

Zastávka Am Funkturm se nachází ve čtvrti Charlottenburg, tedy v bývalé západní části. Ze zastávky je skvělé spojení na hromadnou městskou dopravu. Využít můžete stanice metra Kaiserdamm (linka U2) nebo stanice S-bahnu Mense Nord/ICC (linky S41, S42, S46). Linka metra U2 Vás prakticky bez přestupu zaveze až do centra.

Osobně do Berlína nejraději cestuji "Žlutými autobusy" agentury Student Agency, jejíž jízdenky jsou cenově výhodné. Díky jízdnímu řádu, kdy z Prahy odjedete před půlnocí a do Berlína se dostanete časně ráno, ušetříte během následujícího dne i spoustu času pro návštěvu města. Jelikož hotely poskytují ubytování většinou až od 14 hod. odpoledne, můžete pro uložení svých zavazadel využít úschovny na autobusové zastávce Am Funkturm. Některé hotely ale mají své vlastní úschovny, které Vám poskytnou i před samotným ubytováním, takže vše záleží na Vaší individuální situaci.

Jiné autobusové společnosti

Jízdenky do Berlína také nabízí české společnosti Bohemian Lines (odkaz: http://www.bohemianlines.cz/default.aspx), OnlineBus nebo německá Berlin Linien Bus. Osobně však s těmito společnostmi nemám zkušenosti.

Vlakem

Vlakové spoje do Berlína poskytují např. České dráhy, a to denně. Vlaky odjíždí většinou z Nádraží Holešovice nebo z Hlavního nádraží (záleží na Vašem výběru) a v Berlíně staví cca za 5 hodin. Vaše cesta bude nejspíš završena na zbrusu novém nádraží Hauptbahnhof, které se nachází v centru, severně od parku Tiergarten. Z něj vede perfektní spojení na hromadnou dopravu. Opět doporučuji využít S-bahn na linkách S5, S7, S75 a S9, metrobus na linkách TXL a M41 anebo autobus na linkách 120, 123, 147, 240 a 245. Berlín je však rozlehlé město, takže pokud je Váš hotel či destinace, kterou hodláte navštívit, mimo centrum, můžete si jízdenku zakoupit i na jiná nádraží - například na Gesundbrunnen (sever města ve čtvrti Wedding, Mitte), Südkreuz (jih města ve čtvrti Tempelhof-Schöneberg) nebo na Spandau (západ města ve stejnojmenné čtvrti Spandau).

Jízdenka eTicket

Jednosměrná jízdenka eTicket z Prahy do Berlína stojí 29 € (cca 788 Kč) a z Brna do Berlína pak 39 € (cca 1061 Kč). K zakoupení jízdenky eTicket nemusíte mít žádnou slevovou kartu (ISIC apod.) či splňovat jiná kritéria. Musíte si ji ale koupit přes internet nebo přes telefonní linku Kontaktního centra. Jízdné je však třeba zakoupit nejdříve 60 dní a nejpozději 3 dny před plánovanou cestou. Poté, co si eTicket pořídíte přes internet, můžete si jízdenku vytisknout. V případě, že budete mít ve vlaku notebook či mobil, který tyto jízdenky zobrazuje, můžete ji ukázat průvodčímu na displeji. Jízdenky eTicket od Českých drah jsou cenově nejvýhodnější, zvláště pokud je porovnáte s běžnými cenami za vlak do Berlína (např. jednosměrná jízdenka z Prahy bez In-karty je za 50.6 €, zpáteční potom za 80.80 €).

Letadlem

Pokud si potrpíte na luxus, můžete se do Berlína vypravit letecky. Tento způsob cestování Vás však bude stát nejen více peněz, ale pravděpodobně i času, pokud započítáte letištní odbavení, asi hodinový let a cestu z letiště na Vámi požadované místo (i když samozřejmě záleží, odkud byste z Česka odlétali).

Nákup letenek

Server Click4Sky např. nabízí nízkorozpočtové zpáteční lety z pražské Ruzyně na letiště Tegel jen za 1390 Kč, a to včetně letištních tax a poplatků. Tyto letenky můžete zakoupit pouze online, nelze je stornovat a jsou výhradně zpáteční. Letenky je možné si pořídit i přes agenturu Student Agency.

Berlínská letiště

Berlín má celkem 3 letiště: Tegel, Schönefeld a Tempelhof. V současnosti jsou však v provozu pouze první dvě. Legendární Tempelhof, které je známé zejména tím, že při berlínské blokádě v roce 1948 sloužilo k zásobování spojeneckými letadly, bylo uzavřeno v říjnu roku 2008.

Nejvytíženější letiště Tegel (TXL) se nachází na severozápadě, ve čtvrti Reinickerdorf. Do centra se z letiště dostanete autobusovými linkami TXL a 128 (ty Vás dovezou až na Alexanderplatz) nebo X9, 109 a TXL (na zastávku Zoologischer Garten). Cesta taxíkem do města Vás bude stát 15 až 20 €.

Letiště Schönefeld (SXF) se nachází jihovýchodně od centra a v době rozdělení Berlína bývalo hlavním letištěm NDR. V současné době prochází rozsáhlou rekonstrukcí, která by měla být dokončena roku 2011. Potom by se mělo Schönefeld stát hlavním berlínským letištěm. Co se jeho spojení na hromadou dopravu týče, do centra se odtud dostanete S-bahnem na linkách S45 a S9, autobusovými linkami X7, 162, 163, 171, 734 a 736 nebo nočními autobusy N60 a N71.

Autem

Pokud jste rádi pány svého času, neradi dodržujete jízdní řády a nakupujete jízdenky, můžete jet do Berlína autem. Během cesty se můžete zastavit na prohlídku krásného saského města Drážďany.

Výhodou cesty autem je hlavně to, že budete potřebovat jen českou dálniční známku, neboť průjezd německými dálnicemi v osobních automobilech je zdarma (poplatky se vztahují pouze na auta nad 12 tun, a to v podobě elektronického mýtného).

I přesto se však poplatkům nevyhnete! Berlín totiž patří od 1.ledna 2008 do tzv. ekologické zóny, kam mohou vjet pouze vozidla s platnou ekologickou známkou. Tyto zóny, které se dnes vztahují na několik německých měst a dále se rozšiřují, jsou označeny dopravní značkou „Umwelt ZONE“. Bez ekologické známky se vystavujete riziku pokuty až 40 € a zápisu trestních bodů do karty řidiče. Osvědčení k pořízení ekologické známky můžete získat na stanicích technické kontroly a měření emisí po předložení technického průkazu, a to za poplatek kolem 5 €. Samotnou známku si pak můžete objednat na stránkách Umwelt Plakette za 29.90 €. Co se týče doby platnosti známky, existují její tři druhy: zelená, žlutá a červená. Zelená platí po celou dobu provozu Vašeho vozidla (pokud nezměníte Vaše RZ/SPZ) a žlutá a červená ztrácí platnost asi do dvou letech po spuštění zelených zón. Jakou barvu ekologické značky dostanete se odvíjí od toho, kolik emisí Vaše auto vypouští. Cesta autem se Vám tak vyplatí pouze tehdy, pokud cestujete ve více osobách a do Německa (resp. jeho měst) se vracíte poměrně často.

Booking.com