Booking.com

Pokud se o Berlínu řekne, že je spíše kontinentem než městem, platí to obzvlášť pro jeho kuchyni. Berlín není typické německé město (alespoň co se jídelníčku týče), takže spíše než na klobáse se zelím si pochutnáte na kebabu či currywurstu. Kromě těchto dvou tradičních „berlínských“ specialit taky můžete okusit jídlo snad každé světové kuchyně, ať už mexické, thajské, italské či indické.

Currywurst

Slavná uzenářská pochoutka, jež loni slavila své šedesáté narozeniny a má v hlavním městě Německa dokonce své muzeum (odkaz: http://www.currywurstmuseum.de/en/), je víceméně opečená klobása zalitá omáčkou, jejíž druhy se mohou lišit. Většinou se však jedná o kombinaci kečupu a curry, směsici koření indického původu. První currywurst údajně připravila Herta Heuwer v roce 1949, která si svůj první stánek s touto pochutinou otevřela ve čtvrti Charlottenburg. Currywurst se poté natolik proslavil, že se jej v Německu dnes spořádá až na 800 milionů kusů ročně. Podle Vašeho gusta si můžete currywurst zakoupit jako jemnou klobásu, ať už se střívkem nebo bez, bez přílohy či obložený hranolkami nebo houskou. I druhům omáček se meze nekladou – jsou k dostání od velmi ostrých po lehce nasládlé. Na stánky s currywurstem narazíte skoro na každém kroku. Doporučila bych však zvláště následující občerstvení:

 • Curry 36 (http://www.curry36.de/) – nedaleko stanice metro Mehringdamm
 • Konoppke Imbiss (http://www.konnopke-imbiss.de/) – pod stanicí metra Eberswalder Strasse ve čtvrti Prenzlauer Berg

Döner Kebab

Díky zdejší početné turecké menšině určitě neminete tuto specialitu střední Asie v menu skoro žádného rychlého občerstvení. Jedná se o pochutinu z kousků grilovaného masa (vepřového, kuřecího či jehněčího), která je zabalena v chlebové kapse s přílohou zeleniny a omáčky dle Vašeho výběru (nejčastěji jogurtové, česnekové či bylinkové). Vzhledem k tomu, že je kebab v Berlíně snad ještě populárnější než běžný hamburger, fastfoody s touto tureckou specialitou najdete, podobně jako currywurst, úplně všude, a to zejména v Kreuzbergu! Velmi dobré jídlo mají v těchto fastfoodech/restauracích:

 • Habibi– Goltzstrasse 24 (Schöneberg, nedaleko stranice metra Eisenacher Strasse)
 • Meraba – Hufelandstrasse 2 (Prenzlauer Berg)

Berliner Weisse

Pokud chcete okusit tradiční berlínský nápoj, nezbývá, než ochutnat pivo. Berliner Weisse však není běžné pivo, které známe z české kotliny. Je totiž ochuceno malinovým nebo bylinným sirupem. Zajímavostí je, že tento druh piva se nesmí vyrábět nikde jinde na světě, ale i přesto existuje několik jeho napodobenin. A nebylo by to Německo, kdybyste si na dobrém pivu nemohli pochutnat v klasické pivní zahrádce. Doporučit mohu zvláště tyto:

 • Prater (http://www.pratergarten.de/d/) (Kastaniealle 7-9, Prenzlauer Berg)– nejstarší pivní zahrádka v Berlíně, kde dokonce točí své vlastní pivo Prater Pils, které neochutnáte nikde jinde!
 • Café am Neuen See (Lichtensteinallee 1, Mitte) – rozsáhlá pivní zahrádka přímo v centru, konkrétně v parku Tiergarten. Své jméno dostala podle jezera Neuen See, které jí dodává tu správnou idylickou atmosféru.
 • Schleusenkrug (http://www.schleusenkrug.de/) (Müller-Breslau-Strasse, Charlottenburg) – zahrádka s hezkým výhledem na řeku a s příznivými cenami.

Mezinárodní kuchyně

Snad každá čtvrť má alespoň jednu restauraci s mezinárodní kuchyní. Asi nejpestřejší složení mezinárodního kulinářského umění najdete ve čtvrtích jako Schöneberg, Kreuzberg, Charlottenburg nebo Prenzlauer Berg. Osobně doporučuji tyto restaurace:

 • indická/nepálská kuchyně– Buddha Haus (http://www.buddhahaus.com/) (Akazienstrasse 27, Schöneberg) nebo Maharaja (Goltzstrasse 20, Schöneberg)
 • mexická kuchyně– Cancún (odkaz: http://www.cancun-restaurant.de/) (Kaiserdamm 24, Charlottenburg)
 • indonéská/vegetariánská kuchyně– Tuk Tuk (odkaz: http://www.tuk-tuk-berlin.de/) (Grossgörschen Strasse 2, Schöneberg)

Cukrárny a kavárny

Ačkoliv Berlín není zrovna městem, které by mělo svou vlastní cukrářskou specialitu, můžete zde  navštívit nespočet kaváren a cukráren. Podobně jako v případě restaurací s mezinárodní kuchyní, jich najdete nejvíce ve čtvrtích Schöneberg, Prenzlauer Berg či Kreuzberg. Obzvláště na mě zapůsobily tyto kavárny:

 

 • Gemelli ice café (odkaz: http://www.gemelli-berlin.de/) – italská zmrzlina domácí výroby podávaná v krásném interiéru, jenž má k dispozici i venkovní zahrádku (Wranglerstrasse 42, Kreuzberg)
 • Barcomi’s Kaffeerösterei (odkaz: http://barcomis.de/ – kavárna s velmi širokou nabídkou kávy, zákusků či amerických sendvičů. Kávu si dokonce můžete zakoupit i domů (Bergmanstrasse 21, Kreuzberg)
 • Café Einstein (http://www.cafeeinstein.com/) – slavná kavárna ve vídeňském stylu. Nejedná se sice o nejlevnější kavárnu, ale jejich káva (a obzvláště štrúdl) stojí opravdu za to! (Kurfürstenstrasse 58, Mitte)