Booking.com

Berlín má rozsáhlou, kvalitní a spolehlivou síť městské dopravy, která zahrnuje metro (U-bahn), vlaky (S-bahn), autobusy, metrotramvaje, metrobusy, tramvaje a lodě. Jelikož je Berlín velký, městskou dopravu určitě využijete. Především pak v případě, že chcete město důkladně prozkoumat. Ačkoliv se některé vzdálenosti na mapě zdají poměrně krátké a snadno překonatelné, ve skutečnosti by Vám mohl přesun na vybrané místo chvíli trvat.

Nikdy nejezděte na černo! Revizoři jsou na každém rohu (do autobusů byste navíc měli nastoupit přes řidiče a ukázat mu platný lístek) a pokuty jsou opravdu vysoké (asi 50 €, které musíte zaplatit na místě).

Výběr lístku městské dopravy by se měl odvíjet od několika faktorů: Jak dlouho chcete ve městě zůstat? Co všechno chcete vidět? Za jakým účelem sem jedete? Kde se budete pohybovat?  Je třeba také zvážit skutečnost, že je Berlín rozdělen do tří tarifních zón - A, B a C - a cena lístku závisí na tom, jakou zónu si vyberete. Můžete si vybrat z lístků AB, BC a ABC. Pokud se budete pohybovat především v centru, stačí Vám lístek AB, ale pokud si chcete udělat např. výlet do sousední Postupimi, budete potřebovat lístek ABC, protože zóna C zahrnuje i městskou dopravu tohoto města. Jestliže během dne zjistíte, že se potřebujete dostat do jiného pásma, než do jakého jste si zakoupili lístek, je možné zaplatit 1.4 eurový příplatek za další pásmo.

Zde se můžete dočíst, jaké typy lístků hromadné dopravy si můžete koupit, co je to Berlin Welcome Card, jak tady obecně funguje doprava nebo jaké průvodce metropole nabízí. Pokud upřednostňujete jízdu na kole, najdete zde i typy na půjčovny kol.

Typy lístků

Městská doprava v Berlíně rozlišuje typy lístků podle doby, po kterou jej můžete využívat. Jedná se o lístek běžný, denní, týdenní, měsíční a o roční permanentku a skupinový lístek. Pokud jedete do města hlavně za turismem a zůstanete zde alespoň na jeden den, rozhodně doporučuji zakoupení permanentky. Opravdu se Vám to vyplatí, protože jestli chcete něco vidět, městskou dopravu potřebovat budete. Kromě toho se nebudete muset stresovat tím, kdy Vám vyprší platnost lístku apod. Běžný lístek doporučuji jen tehdy, pokud víte, že městskou dopravu zvolíte jen sporadicky, nebo pokud se v danou chvíli potřebujete dostat na nějaké místo a dále už v ten den cestovat nebudete.

Běžný lístek

Prvním typem běžného lístku je tzv. Einzelfahrschein (Single ticket). Platí po 2 hodiny bez ohledu na to, jaký typ dopravy využijete (tj. jestli jedete jen metrem či metrem a vlakem apod.) nebo jestli budete přestupovat. Lístek však můžete využít pouze v jednom směru. Jestliže se tedy dostanete do Vámi požadované destinace a chcete se vrátit zpět, budete si muset zakoupit nový lístek. A to i přesto, že byste se třeba ještě vešli do 2 hodinového limitu původně zakoupeného lístku. Tento lístek stojí 2.10 € pro zónu AB, 2.50 € pro BC a 2.80 € pro ABC. Snížená cena (děti od 6 do 14 let) je 1.40 € pro AB, 1.70 € pro BC a 2 € pro ABC. Dalším typem běžného lístku je tzv. Kurzstrecke (Short Trip Ticket). Je platný na 3 zastávky vlaku (S-bahn) nebo na 3 zastávky metra (U-bahn), případně na 6 zastávek tramvaje nebo na 6 zastávek autobusu. Použít jej můžete i při cestě lodí, jedinou výjimkou je linka F10. Přestup je možný pouze mezi vlakem a metrem. Tento lístek stojí 1.30 €, snížená cena je 1 €. Je platný všech zónách.

Permanentky

Městská doprava v Berlíně rozlišuje denní, týdenní, měsíční a roční permanentku. Její cena se liší i podle toho, na jakou tarifní zónu se vztahuje. Permanentka samozřejmě nerozlišuje, kolikrát za den chcete městskou dopravu využít, jaký typ dopravy použijete nebo kolikrát chcete přestoupit. Jízdenka platí od chvíle, kdy ji označíte a platnost vyprší vždy ve 3 hodiny ráno následující den (nejedná se tedy o 24 hodinovou jízdenku). Denní permanentka stojí 6.10 € pro zónu AB, 6.30 € pro zónu BC a 6.50 € pro ABC zónu. Snížená cena je 4.40 € pro AB, 4.60 € pro BC a 4.80 € pro ABC. Informace o dalších permanentkách a jejích cenách najdete zde: http://www.bvg.de/index.php/en/17183/name/Weekly%2C+monthly+and+annual+Passes.html

Skupinový lístek

Pokud jedete do Berlína alespoň ve třech lidech a cestovat budete společně, vyplatí se zakoupit si skupinový lístek. Ten je vhodný maximálně pro 5 lidí a platný je po celý den. Slouží tedy zároveň i jako denní permanentka. Jeho cena se odvíjí od toho, o jaké tarifní pásmo se jedná. Pro zónu AB je cena 15.90 €, pro BC 15.40 € a pro zónu ABC 16.10 €. Další skupinový lístek se zaměřuje na školní lístky, a to pro skupinku alespoň deseti dětí, které navštěvují maximálně osmou třídu. Musí být zároveň doprovázena alespoň jedním člověkem nad 18 let. Tento typ lístku však neseženete v běžných automatech, nýbrž na specializovaných místech pro zakoupení lístků. Cena pro každého ze skupiny je 2.60 € pro zónu AB a 3 € pro zónu ABC. Více informací zde: http://www.bvg.de/index.php/en/17184/name/Group%2BTickets/article/76266.html

Berlin Welcome Card

Pokud jedete do Berlína za účelem prohlídky města, doporučuji, abyste se předem podívali na nabídky Berlin Welcome Card (odkaz: http://www.visitberlin.de/welcomecard/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1〈=en). Je to permanentka pro městskou dopravu na 48 hodin, 72 hodin nebo na 5 dní, která nabízí 50% slevu na více než 140 atrakcí (tj. na muzea, galerie, divadla, průvodce městem apod.), jejichž seznam naleznete zde: http://www.visitberlin.de/welcomecard/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=38&Itemid=56〈=en. Výběr této karty byste měli také odvodit od toho, co chcete v Berlíně vidět (BWC základní/BWC se zaměřením na kulturu/BWC se zaměřením na Museuminsel) a kde se ve budete pohybovat (výběr pásem).

Základní Berlin Welcome Card

Tato karta zahrnuje různé typy, doporučení a mapu města. Berlin Welcome Card je možné zakoupit v automatech metra a vlaků nebo u řidičů autobusů. Mapu a průvodce si pak můžete vyzvednout ve specializovaných turistických centech (Berlin infostores – jejich seznam je zde: http://www.berlin-tourist-information.de/english/berlin-infos/e_bi_tic.php) či v centrech BVG po předložení zakoupeného lístku. BWC je také možné pořídit v některých hotelech.

BWC platí pouze pro jednu osobu (neexistují tedy skupinové karty), a to v zónách AB nebo ABC (tento typ navíc umožňuje dopravu pro max. 3 děti, které jsou ve věku 6 až 14 let, zdarma). Pro BWC není možné zakoupit si další pásmo.

Ceny

Platnost Zóna AB Zóna ABC
48 hodin 16.5 € 18.5 €
72 hodin 22 € 25 €
5 dní 29.5 € 34.5 €

Další typy Berlin Welcome Card

Berlin Welcome Card se zaměřením na kulturu (Berlin Welcome Card Culture +)

Tento druh karty Vám poskytne permanentku nejen na městskou hromadnou dopravu, ale i volné vstupné až do 70 muzeí a galerií. Jejich seznam najdete zde: http://www.berlin-tourist-information.de/international/ticketcounter/i_ve_schaulustmuseen.html. Pozor, akce se nevztahuje na speciální výstavy!

Ceny
PlatnostZóna ABZóna ABC
48 hodin 34.50 € 36.50 €
72 hodin 40 € 43 €
5 dní 47.5 € 52.5 €

Tento speciální lístek je možné zakoupit i samotně, tj. bez permanentky na městskou hromadnou dopravu. Platný je pouze 3 dny (tj. 3 za sebou jdoucí otevírací dny v daném muzeu či galerii) a stojí 19 € (dospělí) nebo 9.50 € (žáci či studenti). Více informací najdete zde: http://www.berlin-tourist-information.de/english/berlin-infos/e_bi_infomaterial_museumspass.php

Berlin Welcome Card se zaměřením na Museuminsel

Tento typ BWC Vám poskytne permanentku na městskou dopravu na 48 nebo 72 hodin v zónách AB (pouze), snížené vstupné na více než 140 atrakcí a volné vstupné do muzeí na Museuminsel (Bode Museum, Pergamon Museum, Alte Nationalgalerie, Altes Museum, Egyptian Museum). Pozor, nevztahuje se na speciální výstavy!

Ceny
48 hodin 24.5 €
72 hodin 30 €

Kromě Berlin Welcome Card existuje ještě CityTourCard, jež je založená na podobném principu. Rovněž zahrnuje jízdné a slevy na některé atrakce v Berlíně. Více informací zde: http://www.citytourcard.com/deutsch/berlin-citytourcard/