Booking.com

Berlínská kulturní a zábavní scéna má co nabídnout. Ať už hovoříme o kulturních a zábavních festivalech nebo o různých sportovních událostech, které mají již dlouhou tradici. Všechny tyto akce přilákají do Berlína každoročně nejen tisíce turistů, ale i milovníky hudby, filmů, zábavy či kulinářského umění. Nezapomeňte však navštívit oficiální stránky města (odkaz: http://www.berlin.de/), kde si můžete přečíst aktualizovanou nabídku programů.

Lange Nacht der Museen

 • Kdy: každý rok - většinou na konci ledna a srpna
 • Kde: ve více než 100 berlínských muzeích a galeriích
 • Web: www.lange-nacht-der-museen.de

Podobně jako v jiných městech, i v Berlíně se konají tzv. muzejní noci, kdy od 18 hod. večer do druhé hodiny ranní, můžete za 12 € (snížené vstupné je 8 €) navštívit vybraná muzea a galerie. Zároveň se  můžete účastnit připravených kulturních akcí vztahujících se k této události. Výše zmíněné vstupné je možné si zamluvit v předprodeji od 1. prosince, a to na stránkách http://www.museumsportal-berlin.de/. Další možností je zakoupit si vstupenku přímo v den konání muzejní noci, ale její cena bude o něco vyšší (15 € pro dospělé, snížené vstupné za 10 €). Děti do 12 let mají vstup zdarma. Lístek se také vztahuje na hromadnou dopravu, a to od 30.ledna do 3 hodin ráno následujícího dne.

Berlinale

Berlinale je po filmovém festivale v Cannes druhým největším filmovým festivalem na světě. Koná se každý rok v únoru, konkrétně v budově Berlinale Palast u náměstí Potsdamer Platz. V průměru se na festivalu během 14 dnů, kdy se tady objeví až 19 tisíc profesionálů z filmového průmyslu a 4 tisíce novinářů, promítá zhruba 400 filmů, přičemž většina z nich má právě zde světovou nebo evropskou premiéru. S každoroční návštěvností, která je až 450 tisíc diváků, se jedná o nejpopulárnější filmový festival na světě. Hlavní cenou festivalu je zlatý medvěd, který je také hlavním symbolem města. Kromě mezinárodních filmů ze všech koutů světa se na Berlinale představí i dětský filmový festival, stejně jako nebude scházet přehlídka německé kinematografie anebo profil vybrané osobnosti věnující své celoživotní dílo oblasti kinematografie. V roce 2010 Berinale slavilo své 60. výročí, a proto významnou součástí tohoto jubilea bylo i ohlédnutí se do jeho několikaleté historie a připomenutí si nejvýznamnějších a nepamátnějších okamžiků.

Carnival of Cultures

 • Kdy: každý květen
 • Kde: Blücherplatz 1 (nedaleko stanice metra Hallesches Tor – linka U1, U6; Kreuzberg)
 • Web: www.karneval-berlin.de/de/

Věděli jste, že každý sedmý obyvatel Berlína není občanem Německa? Berlín je z hlediska národností a kultur velmi bohaté město. Každý rok tuto skutečnost jeho obyvatelé oslavují karnevalem, kde každá minorita, která tady žije, má možnost představit své zvyky a tradice v podobě tance, hudby, masek či kulinářského umění přímo v ulicích města. Většinou se tohoto festivalu účastní kolem 5 tisíc protagonistů až ze 70 zemí světa a zhlédne jej až na 1,5 milionů návštěvníků.

Christopher Street Day

 • Kdy: každý červen
 • Kde: Strasse des 17. Juni (park Tiergarten, Mitte)
 • Internet: http://www.csd-berlin.de/

O Berlínu se někdy říká, že ve své liberálnosti a toleranci klepe na dveře nizozemskému hlavnímu městu Amsterdamu. Christopher Street Day, jenž je někdy také zkráceně nazýván CDS, je mezinárodně známý festival gayů a lesbiček, který se koná nejenom v Berlíně, ale i jiných městech Evropy, jako např. v Zürichu či v Kolíně nad Rýnem. V berlínských ulicích se festivalu každoročně účastní až na půl milionu lidí a jeho hlavním dějištěm je dlouhá třída Strasse des 17.Juni, která se táhne mezi Braniborskou bránou, náměstím Ernsta Reutera a největším parkem Tiergarten.

Love Parade

 • Kdy: každý červenec
 • Kde: dříve se každoročně konala v Berlíně na třídě Strasse des 17.Juni, v roce 2010 se  naposled konal ve městě Duisburg
 • Web: www.loveparade.net

Love Parade je asi nejznámějším techno festivalem na světě. Poprvé se uskutečnil v létě roku 1989 v Berlíně. Jeho popularizace a profesionální organizace v průběhu své sedmnáctileté historie vedla k tomu, že se z něj postupně stala každoroční kulturní událost. Důkazem jest, že počet účastníků se v roce 1999 vyšplhal až na 1,5 milionu. Finanční problémy a spory mezi organizátory však způsobily zrušení Love Parade v letech 2004 a 2005. Poslední berlínská Love Parade se konala v roce 2010.

Berlin Marathon

Maratón je asi nevýznamnější sportovní událostí roku. Na celkové dráze 42 kilometrů spolu každoročně soupeří až 40 tisíc běžců z celého světa. Událost je navíc zpravidla doplněna různými doprovodnými programy, nečastěji koncerty.

Festival of Lights

 • Kdy: každý říjen (přesné datum pro rok 2011 bude teprve oznámeno)
 • Kde: po celém Berlíně, resp. na jeho nejvýznamnějších pamětihodnostech
 • Web: www.city-stiftung-berlin.eu

Již pětkrát se v Berlíně konal festival světel, který svými barevnými projektory nasvítí až padesát nejvýznamnějších památek města. Tato událost je zpravidla doprovázena dalšími programy, které jsou nějak vztaženy k tematice světla jako takového, či obřími světelnými ohňostroji. Organizátoři akce dokonce nabízejí speciální večerní průvodce parníkem, lodí či pěšky kolem nádherně nasvícených pamětihodností.