Booking.com

Podobně jako Braniborská brána i Oberbaumbrücke – most, který vede přes řeku Spree a který kdysi spojoval berlínské čtvrti Friedrichshain a Kreuzberg – je symbolem znovunalezené jednoty města. Jedná se o vůbec nejdelší a dle mého názoru i nejkrásnější most v Berlíně. Dnes přes něj přejíždí auta a metro, ale dostanete se přes něj pěšky i na kole.

Most byl postaven na základech dřevěného mostu, který byl dokončen již v roce 1724. Dnešní podobu však Oberbaumbrücke získal až na konci 19.století, kdy musel projít rozsáhlou rekonstrukcí, neboť již nebylo nadále možné na něj soustředit tak rozsáhlou dopravní síť, aniž by most nebyl dále rozšířen o jedno patro, kde dnes jezdí vlaky, a opevněn cihelným podkladem.

Most má ale i svůj historický význam, neboť poté, co byla v roce 1961 postavena Berlínská zeď, se Oberbaumbrücke stal hraničním bodem mezi východní a západní částí města, kde bohužel zahynulo několik lidí, když se snažili utéct na Západ. Po sjednocení prošel most rozsáhlou rekonstrukcí. Most Oberbaumbrücke již také zazářil v několika filmech, z nichž nejznámější je asi Lola běží o život.

Jak se tam dostanete:

  • U-bahn – U1 – stranice Schlesisches Tor
  • Autobus – 147, 265 – zastávka Schlesisches Tor