Booking.com

Postdamer Platz

Potsdamer Platz je jedním z náměstí, kde se snoubí architektura dob dávno minulých s velmi moderní, městskou architekturou. Jeho historie sahá až do roku 1838, kdy byla postavena první železniční zastávka. Zejména v druhé polovině 19. století se náměstí začalo dále rozrůstat a stalo se sídlem berlínské smetánky. Začátkem 20. století už bylo jednou z nejdůležitějších dopravních tepen metropole, kde se denně míjely tisíce aut a cestujících. První semafor v Evropě se nacházel také právě tady. Luxusní hotely, bary či cafeterie pak vdechnuly tomuto místu zvláštní kouzlo, příznačné především pro 20. léta. V průběhu druhé světové války bylo náměstí z veliké části zničeno a vzhledem k tomu, že se přes něj v době studené války táhla Berlínská zeď, bylo zrenomováno až po německém znovusjednocení roku 1990. Rozsáhlá rekonstrukce v průběhu 90. let udělala z Postupimského náměstí jedno z největších stavenišť Berlína, nicméně je třeba říci, že mu rozhodně navrátila jeho původní lesk a slávu.

Dnes se na Potsdamer Platz nachází celkem 19 nově postavených budov, z nichž většina se stala reprezentativními sídly různých firem a společností – od Sony až po Deutsche Bahn. Jejich stavba byla vedena italským architektem Renzo Pianem, který zároveň pracoval s vybranými návrhy od mnichovských architektů Heinze Hilmera a Christopha Sattlera. Jediná budova, která zůstala zachována, je Haus Huth v ulici Alte Potsdamer Strasse 5. Ta zažila dobu největší slávy ve 20. letech 20 .století, kdy byla domovem kupce Willyho Hutha. Kromě toho se v ní nacházela i restaurace, v níž se scházela vybraná společnost. Dnes tam najdete především výstavu moderního umění, kterou můžete navštívit denně od 11 do 18 hod. Vstupné je zdarma. Krásnou částí celého komplexu je i jezero – také nazýváno jako Pianovo jezero – o rozloze 1.2 hektaru, ležící na náměstí Marlene Dietrich. Celý komplex je navíc propojen s tzv. Kulturforem, kde se nachází budova Filharmonie, Nová národní galerie nebo Gemäldegalerie s permanentní výstavou starých uměleckých děl od Rubense či Rembranta.

Dominantou Postupimského náměstí je kromě několika výškových budov i Sony Center (odkaz: http://www.sonycenter.de/en), kde je asi nejpopulárnější a nejvíce navštěvované kino v Berlíně. Mimo jiné se zde každoročně koná i prestižní filmový festival Berlinale. Na první pohled Vás na budově nejspíše upoutá její impozantní prosklená střecha, jejíž dokončení trvalo více než dva roky. Samotné Sony centrum bylo otevřeno v roce 2000 a je oblíbené zejména mezi filmovými fanoušky, kteří tady kromě kina IMAX (odkaz: http://www.cinestar-imax.de/) mohou navštívit Filmovou akademii (odkaz: http://www.dffb.de/html/english.html) nebo Filmové muzeum (odkaz: http://www.deutsche-kinemathek.de/). Jeho návštěvu bych zvláště doporučila. Toto muzeum se zaměřuje na německou kinematografii od jejích prvopočátků, neopomíjí však ani dobu němého filmu a současnost. Součástí muzea je i permanentní výstava Marlene Dietrich, která mapuje hereččinu celoživotní kariéru. Vystavuje dokonce i některé její osobní předměty, jako např. originální kostýmy z jejích filmů či soukromé fotografie a videa. Otevřeno je každý všední den, kromě pondělí, od 10 do 18 hod. (ve čtvrtek do 20 hod.) a vstupné je 6 euro (snížené vstupné je pak 4.5 euro). Rodiny s dětmi určitě ocení zábavní park Legoland (odkaz: http://www.legolanddiscoverycenter.com/Berlin/en/funstuff).

Na konci ulice Alte Potsdamer Strasse se rovněž nachází divadlo Potsdamer Platz (odkaz: http://www.stage-entertainment.de/theater-events/theater-am-potsdamer-platz.html), které patří mezi jedno z největších a nejvíce navštěvovaných divadel v Německu. Právě tady se soustředila stará německá kinematografie a na tomto místě začínala svou kariéru legendární Marlene Dietrich.

Neopomenutelnou součástí Postupimského náměstí je veliké nákupní centrum Arkády (odkaz: http://www.potsdamer-platz-arkaden.de/de/seite/home.php), kde najdete obchody s luxusním oblečením a bižuterií, restaurace, kavárny i obchůdky s bytovými doplňky.

Jak se tam dostanete:

  • U-bahn: U2 – stanice Potsdamer Platz
  • S-bahn: S1, S2, S26 – stanice Potsdamer Platz
  • Autobus: M41, 123, 148, 200 – zastávka Potsdamer Platz