Výstavy a galerie

Haus der Kulturen der Welt

Haus der Kulturen der Welt je významnou kulturní institucí, kde se celoročně konají umělecké výstavy všeho druhu, ale i důležité konference, semináře, koncerty a festivaly. Budova, známá pro svůj extravagantní exteriér, byla postavena v 50. letech jako dar Američanů Západnímu Berlínu, a vznikla podle návrhu amerického architekta Hugha Stubbinse. Z historického hlediska je zajímavé okolí budovy, kde od poloviny 19. století stála Krollova opera. Tam se po požáru budovy parlamentu v roce 1933 přesunula německá legislativa. Adolf Hitler zde roku 1939 vyhlásil invazi do Polska. Po druhé světové válce byla Krollova opera zcela zničena.

Gemäldegalerie

Sestavení současné kolekce umění pro Gemäldegalerii trvalo několik dekád. Nakonec se galerie s výstavou vzácných malířských děl otevřela až v roce 1998. Původně se totiž její části nacházely v muzejním komplexu čtvrti Dahlem, v Zehlendorfu a v Bodeho muzeu na Muzejním ostrově. Sbírka obsahuje zejména malby německého, nizozemského a italského původu. Ty jsou datovány do 13. až 16. století. Nicméně ve sbírce můžete zahlédnout i francouzské a anglické malby ze 17. a 18. století. Výstava zahrnuje např. tvorbu Albrechta Dürera, Lucase Cranacha, Petera Paula Rubense či Sandra Botticeliho. Galerie se také pyšní rozsáhlou kolekcí dvaceti maleb od Rembrandta van Rijna.

Neue Nationalgalerie

Budova Neue Nationalgalerie se zaměřuje na moderní umění začátku 20. století. Typické jsou tedy sbírky expresionismu, kubismu a surrealismu. Malby zde mají vystaveny umělci jako Pablo Picasso, Joan Miró či Barnett Newman.

Berlinische Galerie

Berlinische Galerie, nacházející se nedaleko Židovského muzea, se zaměřuje zejména na moderní umění ve stylu dadaismu a expresionismu, jejichž prvky se přednáší do architektury, maleb a fotografií. Během pěti let její existence zde byly vystaveny kousky moderního umění od roku 1870 až po současnost.

Hamburger Bahnhof

Budova Hamburger Bahnhof sloužila po dokončení ve 40. letech 19. století jako nádraží, ale po čtyřech desetiletích ho už nebylo třeba. Od začátku 20. století totiž nádraží v duchu neoklasicismu převzalo funkci dopravního muzea. Za druhé světové války však bylo poničeno a rekonstrukce se dočkalo až v 80. letech. Od roku 1996 se v jeho prostorách nachází výstava moderního umění a mezi nejznámější kousky patří „Mao“ od Andyho Warhola či rozsáhlá umělecká sbírka německého mecenáše a sběratele umění, Ericha Marxe.