Palác Charlottenburg

Palác Charlottenburg byl postaven na přání pruského krále Fridricha I. Pruského v roce 1699 podle plánu Simona Gondeau jako barokní letní palác pro jeho choť Charlotte Sofii, která zanedlouho udělala z Charlottenburgu, jenž v 17.století byl samostatným městem a nikoliv součástí Berlína, centrum intelektuálů. Právě po Charlotte Sofii nese palác své jméno. Jedná se o největší palác v Berlíně, kde se v současnosti nacházejí umělecké sbírky francouzských obrazů z 18.století či sbírky čínského a japonského porcelánu. K paláci bylo od konce 17.století přistaveno několik dalších budov, neboť jeho původní velikost nebyla na přijímání oficiálních návštěv a další slavnostní události dostatečná. Mezi asi nejznámější nově přistavené místnosti řadíme Nové křídlo, kde měl Fridrich Veliký své obytné prostory a jehož krásné interiéry jsou typickým příkladem architektury německého rokoka. Trvalo až jedno století, než byl palác dostaven do podoby, jak jej známe dnes.

V divadle paláce Charlotenburg (Schlosstheater) se také nachází Muzeum prehistorie (odkaz: http://www.smb.spk-berlin.de/smb/sammlungen/details.php?lang=en&objID=15&p=10), kde královská rodina Hohenzollernů uchovávala různé umělecké kousky a artefakty z této doby.

V 18.století byla podle návrhů Petera Josepha Lenné přistavěna zahrada v anglickém stylu, na jejímž konci se nachází jezero s belvederem (odkaz: http://www.spsg.de/index.php?id=138), jenž byl postaven v roce 1788 podle návrhů architekta Carla Gottharda Laghanse a v němž dnes najdeme výstavu porcelánu.

V parku je rovněž umístěna budova Mauzolea (odkaz: http://www.spsg.de/index.php?id=136), která byla postavena na přání krále Fridricha Viléma II. v roce 1812, aby tam nechal pochovat svou manželku královnu Luisu. Kromě ní je ale v Mauzoleu pohřbeno ještě několik dalších členů královské rodiny.

Jak se tam dostanete:

Otevírací doba:

Vstupné:

Více informací na: http://www.spsg.de/index_134_de.html.