Doprava po Berlíně

Metro (U-bahn)

Berlín má rozsáhlou síť podzemních drah, tudíž je metro nejčastějším prostředkem hromadné dopravy. Denně jej využije až 1.400.000 osob. Celkově je metro rozděleno na 10 linek na dráze o délce 143 kilometrů a nejzatíženější jsou linky U1 a U2, které projíždí centrem. Poprvé bylo metro otevřeno v roce 1902 a nyní má 173 stanic. Některé z nich, především máme na mysli ty v centru, mají svou historii a zvláštní vzhled, který jim byl po celou dobu ponechán. U-bahn má v Berlíně dokonce i své vlastní muzeum. Poslední metro jezdí krátce po půlnoci.

Vlaky (S-bahn)

Velmi využívaným dopravním prostředkem je rovněž vlak, který má ve městě 15 linek. Ty se rozkládají na celkové dráze 331 kilometrů. Poprvé byl S-bahn otevřen v roce 1924, ačkoliv vlaky jezdily městem již v 19. století. Ve všedních dnech jezdí vlaky od 16 hod. do 1:00 ráno, v sobotu od 17 hod. do 1:00 ráno a v neděli od 6.30 hod. do jedné hodiny ranní. Podobně jako u autobusu č. 100, můžete i u S-bahnu využít panoramatickou okružní jízdu po tzv. Berliner Ringbahnu, který jezdí v kruhu kolem města. S-bahn má také své muzeum.

Metrotram, metrobus, autobus

Metrotramvaje a metrobusy tvoří povrchovou dopravu v Berlíně od roku 2004. Označeny jsou písmenem M a jsou typické svými krátkými intervaly (maximálně 10 minut). Metrobusy lze chápat jako vysokokapacitní autobusy, tj. kloubové autobusy nebo doubledeckery. Moderními dvoupatrovými autobusy se svezete hlavně v bývalé západní části, zatímco v bývalém Východním Berlíně se spíše používají kloubové či běžné autobusy. Do autobusů se většinou vstupuje přes řidiče, kterému byste měli ukázat platný lístek. Všechny autobusové zastávky jsou označeny písmenem H (Haltestelle).

Tramvaje

Tramvajový systém byl zachován pouze v bývalém Východním Berlíně a jeho síť je rozdělena na několik částí, které existují samostatně v různých čtvrtích. Zřejmě je ale využijete jen sporadicky a tramvají se spíše svezete v sousední Postupimi, kde je tím nejdůležitějším dopravním prostředkem.

Lodě

Vzhledem k tomu, že k Berlínu patří i rozsáhlé vodní plochy, je nedílnou součástí jeho hromadné dopravy i několik trajektů, a to zejména v jihozápadní části, konkrétně v oblasti jezer Wannsee a Havel.

Cyklistika

Berlín je městem cyklistů. Řada Berlíňanů proto jezdí do školy nebo do práce na kole. Město má k tomuto typu dopravy i technické podmínky. Věškerý jeho povrch je víceméně plošinou a navíc se skoro na každém chodníku nachází cyklostezka.

Pronájem kola

Níže je uvedeno několik internetových stránek, které se specializují na půjčování jízdních kol, přičemž některé půjčovny dokonce poskytují i profesionální průvodce městem na kole. Ceny se většinou pohybují kolem 10 € za den. Na významnějších zastávkách městské hromadné dopravy je možný pronájem kola asi za 6 centů za minutu.